Era bankovnictví

Všechny služby Poštovní spořitelny nesou jednotné označení Era a výjimkou není ani internetové bankovnictví této banky. To se jmenuje Éra Portál a navštívit ho můžete na oficiálně adrese muj.erasvet.cz/prih­laseni. Celá aplikace i proces přihlášení prošly v nedávně době kompletní přeměnou a proto jsme pro naše čtenáře připravili srozumitelně zpracované odpovědi na nejčastější otázky, které jistě ocení nejenom začínající uživatelé, ale i zkušenější klienti.

Přihlášení na Éra

Internetové bankovnictví Poštovní spořitelny patří k nejlepším v ČR. Online přes něj zařídíte téměř vše – od zřízení účtu až po půjčky, pojištění, hypotéky, stavební spoření, spoření i kreditní karty. Všechny své příjmy a výdaje můžete přes internetbanking také automaticky třídit, takže máte vždy o své finanční situaci perfektní přehled. Jednoduchým přihlášení na svůj Era osobní účet tak automaticky získáváte přístup ke všem zmiňovaným funkcím. Přehled všech funkcí je natolik rozsáhlý, že jsme mu vyčlenili vlastní sekci věnovanou přímo internetovému bankovnictví Erasvet.cz. Zde si podrobně probereme hlavně přihlášení k tomuto elektronickému bankovnictví a jeho bezpečnost.

Jak a kde se do bankovnictví Era přihlásit

Vstup na svůj internetbanking účet naleznete na oficiálních stránkách Poštovní spořitelny v pravém horním rohu. Jedná se o žluté políčko s nápisem „přihlásit se“, podobně, jako vidíte na našich stránkách. Eventuálně lze do prohlížeče napsat přímo oficiální adresu muj.erasvet.cz, kterou můžete též navštívit výše. K samotnému přihlášení do Éra Portálu budete vaše uživatelské jméno a heslo, které jste si zvolili při prvním přihlášení.

Nově je možné ke vstupu a správě svého účtu využívat také speciální aplikaci v chytrém telefonu. Era Smartbanking podporuje všechny 3 hlavní mobilní operační systém – Android, iPhone i Windows Phone. Jedná se naprosto plnohodnotné elektronické bankovnictví, přes které vidíte všechny své výdaje a můžete i sjednat všechny dostupné služby banky jako jsou půjčky, pojištění nebo kreditní karty.

Přihlášení do bankovnictví Era

Přihlašovacího okno Era – pro přihlášení klikněte na obrázek

Postup při prvním přihlášení

Internetové bankovnictví Era je zcela zdarma přidělované ke všem běžným účtům Poštovní spořitelny. Účet si může zřídit každý již 10 let věku, ovšem až do 18-ti budou některé funkce zablokované. Účet lze zřídit na kterékoliv pobočce banky nebo i plně přes internet. Během přibližně týdne poštou obdržíte své první přihlašovací údaje, které na stránce zadáte.

Při prvním přihlášení budete vyzvání k volbě trvalého uživatelského jména a hesla a také k zadání emailové adresy, na kterou vám budou chodit důležité informace z banky. Výhodou Poštovní spořitelny je, že na rozdíl od řady jiných bank si své přihlašovací údaje můžete libovolně zvolit. Při jejich volbě je však nutné dodržet určité bezpečnostní požadavky, které si nyní zmíníme.

Volba správného uživatelského jména a hesla

Přihlášení na internetové bankovnictví Éra požaduje, aby vaše uživatelské jméno, kterým se budete přihlašovat, mělo minimálně 5 a maximálně pak 30 znaků. Z hlediska bezpečnosti je důležité, že se jméno nesmí shodovat s vaším emailem, který jste při registraci zadali. Vaše přezdívka musí být také unikátní a nikdo ji už nesmí používat. Dobrá zpráva, je, že jméno si je možné přes internetbanking kdykoliv změnit.

Co se hesla týče, požaduje Era minimálně 9 znaků a heslo musí kromě malých a velkých písmen obsahovat buď ještě čísla nebo speciální znaky. I zde platí, že se heslo nesmí shodovat ani s uživatelským jménem nebo emailem a platí i možnosti si heslo v elektronickém bankovnictví kdykoliv změnit. Heslo spolu s autorizačními SMS představuje jedinou obranu vašeho účtu před zneužitím, a proto je dobré jeho volbě věnovat náležitou pozornost. Další podrobnosti k tomuto tématu najdete také v sekci Era Portálu a přístupu na něj.

Co dělat, když zapomenete své přihlašovací údaje

Každému se můžete někdy stát, že se mu přihlašovací údaje zkrátka vypaří z hlavy. Nový Éra Portál naštěstí umožňuje účet odblokovat zcela online bez návštěvy pobočky. Stačí jen na oficiálních stránkách přihlášení na Era zadat své uživatelské jméno a obratem obdržíte na vás email autorizační kód. Ten jen na stránce zadáte a pak už můžete zadat nové heslo.

Volbu ještě potvrdíte pomocí SMS, jako kteroukoliv jinou platbu. Tím je zabráněno případnému zneužitím v případě „nabourání“: vašeho emailu. To také vysvětluje, proč když si zablokujete Era Smartbanking nebo Era telefonní bankovnictví, vám nezbude nic jiného, než zajít na některou z poboček Poštovní spořitelny.

Bezpečnostní pokyny, které při používání dodržovat

Kromě všech běžných bezpečnostní pokynů, které najdete v samostatné sekci, je vhodné využít všech bezpečnostní možností, které vám Era Portál dává, skutečně naplno. Bankovnictví Era například umožňuje podrobné nastavení různých limitů, z nichž nejdůležitější jsou jednoznačně limity na platební kartě, protože tu máte pořád s sebou.

Éra přihlášením lze nastavit limity pro platby přes internet, limity pro výběry z bankomatu, platby v kamenných obchodech a nově i limity pro bezkontaktní platby. Hodnoty doporučujeme nastavit zhruba na 2× vaší běžné útraty, abyste vždy měli určitý prostor k větším nákupům. Nastavení limitů na platební kartě je velmi důležité, protože je jejímu zneužití např. pro platby přes internet, stačí pouhý fyzický přistup ke kartě a znalost čísel na ní vytištěné. Při platbách na internetu není totiž nutné zadávat PIN, jak si mnozí čtenáři myslí.

Tagy: éra portál přihlášení