Bezpečnostní pokyny
Internetové bankovnictví již dnes patří k naprosto samozřejmé výbavě každého bankovního účtu. Poslední průzkumy ukazují, že už přes 80 procent bankovních uživatelů používá internet ke správě svého účtu. Mimo neoddiskutovatelné pohodlí, které tento způsob přináší, je elektronické bankovnictví také spojeno s významnou úsporou peněz. Pokud například platíte složenku na pobočce banky, zaplatíte pouze za tento úkon poplatek v rozmezí 30–100 Kč.
Důležité bezpečnostní pokyny pro práci s bankovnictvím
To je i důvod proč stále větší množství i nezkušenějších uživatelů na internetové bankovnictví přechází. Je však nutné dodat, že je s tímto způsobem ovládání svých peněz na dálku, spojena také řada rizik a bezpečnostních hrozeb, které si stále mnoho lidí neuvědomuje.
Níže jsme proto dali dohromady seznam nejdůležitějších pokynů a opatření, která je vhodné při práci s internetových bankovnictví dodržovat. Dobrá zpráva je, že pokud se těchto pokynů budete striktně držet, je internetbanking v dnešním době vysoce bezpečný a o své peníze uložené v bance se tak nemusíte vůbec obávat.
1. Nikdy nikomu nesdělujte své přihlašovací údaje
Hned na začátek je nutné říci, že banka ani její pracovníci po vás nikdy nebudou chtít vaše přihlašovací údaje a už vůbec ne heslo. Dokonce i v situacích, kdy platíte např. přes telefon se pracovník banky zeptá maximálně např. na 3. a 7. písmeno z vašeho heslo. Všechny procesy jsou nastaveny tak, aby se ani pracovníci v bance vaše heslo nemohli dozvědět. Nikdy proto své údaje nikomu nesdělujte a to ani v případě, že by tvrdil, že je z banky, a že vaše heslo nutně potřebuje k vyřešení nějaké problémů. Vždy se v takovém případě jedná o podvodníka.
2. Nikdy neotevírejte nedůvěryhodné emaily
V nedávné době obešla Českou republiku vlna podvodných emailů, které lidem tvrdily, že mají dluh vedený u exekutorského úřadu. Jejich cílem bylo přimět lidi otevřít přílohu, kde měla být přiložena smlouva s bližšími informacemi. Ve skutečnosti se však jednalo o zákeřný virus, který infikoval počítač a je známo i několik případů, kdy tímto způsobem došlo ke zcizení peněžních prostředků. Nikdy proto pochybné emaily neotevírejte a i v případe sebemenších pochybností se obraťte na infolinku banky.
3. Přihlašujte se pouze ze zabezpečeného počítače
S tím úzce souvisí i bezpečnost počítače, ze kterého se přihlašujete. V cizím počítači mohou být nainstalovány například programy, tzv. keyloggery, které zaznamenávají a ukládají všechny stisknuté klávesy. Nepoužívejte proto nikdy k přihlášení počítače na veřejných místech. V případe svého domácího počítače vždy požívejte antivirové programy a pravidelně svůj operační systém aktualizujte.
4. Pravidelně kontrolujte elektronické výpisy z účtu
Každá banka nabízí zasílání měsíční výpisů z účtu zdarma. Po přihlášení na internetbanking navíc vždy všechny transakce vidíte. Navíc si lze v internetovém bankovnictví dále aktivovat, že dostanete informaci o každém přihlášení a pohybu na účtu a to buď formou SMS nebo emailu. Doporučujeme všech těchto možností využít a alespoň jednou za měsíc si tyto elektronické výpisy projít. A to platí i pro platby prováděné debetními a kreditními kartami. Kromě záměrného zneužití se například může vzácně stát, že vám nějaký obchod platbu v obchodě naúčtuje například 2×. Pravidelnou kontrolou všem těmto problémům předejdete.
5. Nastavte si limity především na platebních kartách
Tento bod uvádíme sice na 5. místě ale patří k jedněm z nejdůležitějších. Na internetu totiž můžete kartou zaplatit libovolnou sumu a to zcela bez znalosti PINu. Stačí k tomu jen znát čísla vytištěná na líci karty a ještě tzv. CVV kód, což jsou 3 čísla na rubu. Kdokoliv, kdo se k těmto číslům dostane, může kartou bezstarostně platit přes. A vzhledem k tomu, že kartou nosíte pořád u sebe a neustále ji při placení ukazujete, je toto riziko poměrně velké. Naštěstí snad každé internetové bankovnictví dnes nabízí snadnou změnu těchto limitů – na našich stránkách najdete podrobný návod, jak si tyto limity změnit a to konkrétně u Era banky a Poštovní spořitelny, ČSOB a „Komerční banky“.